Europa u bram

Nadzwyczajne wydarzenie

edge

AKTUALIZACJA Z OSTATNIEJ CHWILI:
Organizatorzy projektu "Europa u bram" z przykroscią powiadamiają, że z powodu nagłej choroby Pani Profesor Teresy Berganza, termin kursów mistrzowskich, oraz wszystkich imprez towarzyszących został zmieniony.

W oddzielnym komunikacie poinformujemy o nowej dacie warsztatów.
Przepraszamy wszystkich uczestników projektu oraz zaproszonych gości i wszyscy wspólnie życzymy Maestrze szybkiego powrotu do zdrowia.

Profesor Teresa Berganza w opinii światowej krytyki zaliczana jest do grona najwybitniejszych wirtuozów śpiewu. Jej interpretacje dzieł Rossiniego, Mozarta i Bizeta stanowią kanony sztuki operowej.
Kariera koncertowa Teresy Berganzy, rozpoczęta w 1955 r. w jej rodzinnym mieście, Madrycie, szybko przerodziła się w pasmo nieustających sukcesów. Kolejne debiuty: operowy w Aix-en-Provence (jako Dorabella w Cosi fan tutte) w 1957 r., oraz recitalowy w Carnegie Hall w 1964 r., doprowadziły Teresę Berganzę do współpracy z najwybitniejszymi solistami (np. Placido Domingo) i największymi scenami operowymi świata (m.in. Metropolitan Opera, Covent Garden, La Scala). W 1994 roku zaproszono ją (jako pierwszą kobietę) do grona Hiszpańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Obecnie Teresa Berganza naucza śpiewu w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie, a także prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie; do grona jej studentów należeli m.in. María Bayo i Jorge Chaminé.

Zmiana szkoły bazowej

Za nami wspaniałe przyjęcie projektu przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Katowicach, który w wyjątkowo przyjaznych murach budynków przy ul. Ułańskiego 7B gościł wykładowców Mistrzowskich warsztatów wykonawstwa muzyki klasycznej we wrześniu 2013 r.

Przed nami zajęcia w kolejnej szkole bazowej. której dyrekcja zgodziła się gościć profesorów projektu. W październiku 2013 r. sesje lekcyjne Warsztatów odbywać się będą w Samorządowej Szkołe Muzycznej II st. w Żorach, dysponującej gruntownie odnowioną siedzibą przy ul. Dworcowej 6.